Není termostat jako termostat

Co je to vlastně termostat? Je to zařízení, které Vám zapíná topení pokud je v místnosti teplota nižší a vypíná pokud je teplota v místnosti vyšší než ta, kterou jste si nastavili. Zdánlivě se jedná o jednoduchý úkol.

Proč by jsme si tedy měli připlatit za dražší modely? Je to opravdu jen kvůli hezčímu vzhledu a pocitu, že máme něco lepšího?

Mezi termostaty a systémy pro řízení topné soustavy jsou dva základní rozdíly. Komfort ovládání a samotná funkce řízení teploty v místnosti.

Komfort ovládání

V ovládání jsou rozdíly poměrně zřejmé. Zjednodušení nastavení, programování a eventuálně možnost pro dálkové ovládání např. přes telefon. Možností ovládání je hned několik:

  • mechanické kolečko
  • programovatelný, nyní většinou již s dotykovým ovládáním
  • programovatelný s centrální jednotkou, který Vám umožní nastavit a ovládat vše přes PC, telefon či tablet
  • řízení jako součást systému pro inteligentní dům, alias Autopilot

Funkce řízení teploty

Vzhledem k tomu, že každá místnost se chová trochu jinak, je možné různými vylepšeními dosáhnout lepších výsledků. Toto vylepšení mají vliv zejména na stabilitu teploty v místnosti a náklady na provoz.

  • manuální termostat, ten pouze zapíná a vypíná topení podle nastavené teploty na kolečku a teploty v místnosti
  • programovatelný, kde si můžete naprogramovat různé teploty pro různé časy během dne či týdne. Termostat pak v dané časy řídí topnou soustavu tak, aby jste doma měli teplo jen kdy si ho nastavíte pro dané místnosti. Každou místnost programujete samostatně.
  • programovatelné samoučící se termostaty. Běžný termostat začne topit v čas, kdy je naprogramovaný, např. v 16:00. Samoučící ví, jak moc dopředu má začít topit, aby jste v 16:00  již měli naprogramovanou teplotu v místnosti.
  • Systém pro řízení chytrého domu. Ten kromě toho, že ví, jak moc dopředu má začít topit, tak např. dokáže k ohřátí místnosti využít i stínění a sluníčko. Při programování pak chytrý dům ví, kdy jsou státní svátky, kdy jsou prázdniny, můžete si v nich nastavit, že jedete na dva týdny na dovolenou a pak můžete zapomenout, že v domě máte nějaký topný systém.
  • plynulé PWM řízení. Systém pro chytrý dům lze přidáním spínacích prvků s neomezeným počtem spínání nastavit do režimu, kdy topná soustava jede např. na 1/3 výkon pro udržení konstantní teploty v místnosti. Vyhnete se tak výkyvům teploty způsobených věčným zapínáním a vypínáním topného systému.

Nechte se inspirovat na následujících řádcích, případně se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám vše vysvětlíme a s výběrem poradíme.

MOŽNOSTI ŘÍZENÍ

Pokud dáváte přednost jednoduchému a levnému ovládání.

Nabízíme jak mechanický tak digitální termostat pro každou vytápěnou místnost. Ideální řešení např. pro temperování sklepa či garáže, kde programovatelný termostat nedává smysl případně i pro starší lidi, kteří upřednostní jednoduchost nastavení.

Programovatelné termostaty anglické firmy Heatmiser typ NeoStat-e, mají komfortní dotykové intuitivní ovládání s řízením samostatně pro každou místnost.  Termostaty Heatmiser NeoStat-e, které standardně montujeme mají samoučící funkci a dokáží se tak naučit potřeby místnosti. Díky tomu dokáží zapnout topení s předstihem a vy tak v místnosti budete mít teplo v okamžiku, na kdy jste si je naprogramovali. Oproti běžným termostatům, které v naprogramovanou dobu teprve začínají topit. Toto je velmi příjemné zejména v noci, kdy již chcete jít spát a nepřijdete tak do přetopené místnosti.

Tyto termostaty je možné přidáním centrální jednotky rozšířit o centrální ovládání s možnosti dálkového řízení přes PC, chytrý telefon či tablet.

Pokud chcete řídit všechny termostaty z jednoho místa stačí přidat centrální jednotku, do které si jednoduchým postupem přihlásíte všechny termostaty v domě. Potom po WiFi z laptopu, chytrého telefonu nebo hodinek dokážete vše sledovat a ovládat i na dálku. Námi dodávané termostaty Heatmiser NeoStat-e disponují navíc funkcí “Mesh“. Ta umožňuje bezdrátové propojení jednotlivých termostatů mezi sebou a jejich funkci jako opakovače. Díky tomu Vám stačí alespoň jeden termostat, který má bezdrátový dosah k centrální jednotce a pak aby termostaty měli dosah mezi sebou. Tím dokážete pokrýt i velký dům.   Oproti WiFi termostatům je toto daleko lepší přístup, protože nepotřebujete dokonalé WIFi pokrytí v celé domácnosti a stačí daleko menší výkon vysílačů v termostatech. Nevystavujete se zbytečně tolik negativnímu vlivu.

Chcete mít to nejlepší? Nabízíme inteligentní dům LOXONE – chytré, samoučící se řešení, které Vám zpříjemní bydlení. Bezpečné ovládání na dálku, např. z práce či dovolené. Toto řešení je možné rozšířit i o další prvky automatizace domácnosti, zabezpečovací systém či multimediální centrum. Autopilot pro Váš dům.

Co se týče řízení topení, velmi často se začíná se inteligentní domácností právě u řízení topení. Dokážeme Vám dodat řízení topení jako základ, který se v budoucnu, poměrně snadno dá dále rozšiřovat podle potřeb o další funkce. Při návrhu Vám i doporučíme co si v domě pro případná rozšíření nachystat.

Řízení topné soustavy dodáváme ve dvou variantách. Vždy se jedná o samoučící se systém.

  • Základní systém používá k řízení režim topení zapnout-vypnout podle teploty v místnostech.
  • PWM plynulé řízení dokáže zapnout do topné soustavy tolik výkonu kolik je potřeba k udržení požadované teploty. Toto řízení má lepší stabilitu teploty a současně nižší energetické nároky.

Více informací o LOXONE

Cenová nabídka ZDARMA

Pro více informací volejte +420 731 27 26 27

Vzorová cenová nabídka a zadání poptávky