folia_pod_plov_podlahu

Stavíte, nebo předěláváte dům svépomocí? Víte, jaký postup zvolit? Poradili jste se?

Pokud vám víří v hlavě podobné otázky, tak jste nyní na správném místě. Na vše vám asi odpověď nedáme, ale pokusíme se objasnit nač si dát pozor, pokud jste se rozhodli pro topné fólie a elektrické podlahové vytápění.

Z pohledu celé stavby si je v první řadě třeba zvážit, kde budou topné fólie umístěny. Můžete je dát pod betonový nebo anhydritový potěr, nebo přímo pod vinil, či plovoucí podlahu. My doporučujeme pod potěr, hlavně z hlediska životnosti a akumulační vlastnosti betonu, či anhydridu. V případě plovoucí podlahy je v podstatě jasné, kdy se budou ukládat fólie. Je to tehdy, když už jsou všechny práce na domě hotové a chybí už jen položit podlahu. S velkou pravděpodobností asi laminát do koupelny dávat nebudete a přímo pod dlažbu se fólie nedává. Proto je třeba myslet nato už v době, kdy se aplikuje betonový potěr. Pokud jste se ale rozhodli, že dáte na naše rady a topné fólie umístěte pod potěr, tak je dobré si tento proces dobře naplánovat. I když je fólie vyrobena z pevného a odolného plastu a běžné chození jí nemůže ublížit, je dobré, aby se instalovala těsně před litím potěru. Snižujeme tím riziko, že se poškodí například použitím žebříku nebo kolečka. Důležité je také mít dokončeny všechny práce, které se dělají před potěrem. To jsou hlavně omítky, elektroinstalace, nebo zpevnění podlaží pro krb. Předem si určete, kde se budou v domě nacházet pevně uložené kusy nábytku jako kuchyňská linka, knihovna či lednice a pračka. V těchto místech pak fólii neinstalujte. Ušetříte si tím náklady na elektřinu.

Pokud jste ve fázi instalace elektrických rozvodů, rozhodněte se správně kolik topných okruhů budete dělat. Každý okruh by měl mít svůj jistič v rozvodné skříni. Dotáhněte elektrické vedení ke krabicím termostatů a nainstalujte dvě chráničky od termostatu po podlahu. Nejlepší je pokud chráničky ústí nad úrovní polystyrenu a zároveň pod úrovní horní hranice budoucího potěru. Pokud byste se z nějakého důvodu rozhodli mít více místností nebo velký prostor na jeden termostat, tak si pak dejte pozor na proudovou kapacitu daného termostatu. Ta se pohybuje mezi 2,5A – 3,6A u běžných termostatů. Topení v běžném domě má příkon 4 – 7kW, což je 17 – 30A. V tomto případě musíte použít silnější jistič a termostat zapojit přes stykač. Regulaci domu jedním termostatem ale nedoporučujeme, protože se připravíte o komfort a úsporu energie. Termostaty dokáží velmi efektivně dávkovat množství tepla do jednotlivých okruhů podle potřeb.

Poslední věc, na kterou si je třeba dát pozor je samotný termostat. Ten musí být od výrobce vybaven externím senzorem, který se dává chráničkou přímo do potěru. Proto pokud si řeknete, že termostaty dokoupíte později, může se vám stát, že tam senzor zapomenete vložit nebo nebude s nainstalovaným termostatem kompatibilní. Senzor je v podlaze velmi důležitý. Zajišťuje, aby byla regulace plynulá a zároveň podlaha nepřesahovala povolené hygienické a ochranné limity teploty

Instalace pod plovoucí podlahu

Nyní se podívejme na skladby zmíněných dvou typů uložení topných fólií. Pokud už máme betonový potěr zalitý, ujistíme se, že je dokonale proschlý, aby nám vlhkost nezpůsobovala problémy. Na beton položíme paro-izolační fólii, kterou si po krajích místnosti necháme asi o 10 cm delší, abychom ji později mohli zahnout dovnitř. Na fólii ukládáme tepelněizolační podložku, hliníkovou stranou směrem dolů. Pak položíme topné fólie. A to takovým způsobem, aby byl text na fólii čitelný směrem shora. Zapojíme fólie a přikryjeme paro-izolační fólií. Paro-izolační fólie po krajích zahneme dovnitř a přelepíme lepicí páskou. Tím vytvoříme vlhkosti odolný obal. Během práce si dáváme pozor, abychom žádnou z vrstev nepoškodily.

Instalace pod betonový potěr

Při aplikaci pod potěr postupujeme stejně, s tím rozdílem, že nepoužíváme tepelněizolační podložku a na fólie se klade hrubší (potěrová) paro-izolační fólie, která musí být na všech stranách Prodloužená o 10cm směrem nahoru, aby nám potěr nevytékal do podkladů. Externí senzor třeba malou dírkou procpat přes paro-izolační fólii a přilepit na místo, kde je topná fólie. Po nalití betonového potěru, topení nezapínáme minimálně tři týdny.

Záměrně jsme detailně nepopisovali vše úplně detailně, obzvláště zapojení uhlíkových fólií z důvodu, že se jedná o vysoce odbornou práci. Pokud s touto částí nemáte žádné zkušenosti, raději oslovte nás, nebo nějakého elektrikáře ve vašem okolí. Bude se vám určitě lépe spát, pokud tuto část za vás udělá odborník.

Pokud jsme vám aspoň trošku poradili a pomohli, velmi nás to těší. Budeme rádi, pokud nám napíšete vaše dotazy, zkušenosti nebo postřehy na adresu info@zdravevytapeni.cz nebo nám zavolejte.

Cenová nabídka ZDARMA

Pro více informací volejte +420 731 27 26 27

Vzorová cenová nabídka a zadání poptávky